
Nu kan du anmäla dig till Alliansloppet, GKN-stafetten och Trollhättan City Trail 2026, tre av de härligaste evenemangen i Trollhättan! Oavsett om du gillar rullskidor eller föredrar en löpstafett med kollegor, finns en utmaning för dig.
Alliansloppet – Världens största rullskidslopp
Datum: 29 augusti 2026
Plats: Trollhättan
Distanser: Flera alternativ för både motionärer och elit
Alliansloppet är världens största rullskidslopp, öppet för både motionärer och elit. Loppet körs traditionsenligt i Trollhättan och erbjuder flera olika distanser. Som motionär har du möjlighet att testa dina gränser i en inspirerande miljö, medan eliten tävlar på högsta nivå.
GKN-stafetten – En populär löparstafett för alla
Datum: 27 augusti 2026
Lag: 4 personer
Distans: 3km per lagmedlem
För tredje året i rad arrangeras GKN-stafetten – en rolig och energifylld stafett i Trollhättan. Samla ett lag med kollegor, vänner eller familj och anta utmaningen! De senaste två åren blev loppet fullbokat snabbt, så se till att anmäla dig i tid.
Trollhättan City Trail – Spring genom stad och natur
Datum: 20 september 2026
Plats: Folkets Park, Trollhättan
Trollhättan City Trail, Mini Trail och Trollhättan City Tail kommer tillbaka. Likt förra årets upplaga kan du välja mellan en mängd olika distanser, både för små, stora och fyrbenta🐕
Och i år händer något nytt. För första gången är vi en del av Outnorth Trail Tour, vilket gör årets upplaga ännu större och sätter Trollhättan på trailkartan på riktigt.
SÄKRA DIN PLATS TILL ALLIANSLOPPET HÄR