ALLIANSLOPPET ACTION WEEK

Program

Download the full program of Alliansloppet Action Week here:
Program Alliansloppet Action Week

LÖR 18 AUG 2018

Trollhättan City Trail

Presented by Brunbergs

  • Kl. 15:00

ONS 22 AUG 2018

Klassjoggen

  • Kl. 13:00

    Start ÅK 4

  • Kl. 13:20

    Start ÅK 5

  • Kl. 13:40

    Start ÅK 6

  • Kl. 14:00

    Start ÅK 7

  • Kl. 14:20

    Start ÅK 8

  • kl. 14:40

    Start ÅK 9

TOR 23 AUG 2018

Ocab-loppet

  • Kl. 10:30

Läs om Ocab-loppet

GKN-loppet

  • Kl. 18:45

Läs om GKN-loppet

FRE 24 AUG 2018

Short Track Kayak

Presented by Staples

  • Kl. 11:45

    Qualifications

  • Kl. 14:30

    Finals

Läs om Short Track Kayak

Integra Sprint Race

  • Kl. 16:15

    Prolog

  • Kl. 17:15

    Finaler


Brottning

Presented by Ultramare

  • Kl. 16:45

    Part 1 – GKN arena

  • Kl. 18:30

    Part 2 – GKN arena


Sting Hill Race

  • Kl. 19:30

    Första start



Live Stream Alliansloppet Websidan och Facebook

  • Kl. 16:30 - 21:00

    Kanal: alliansloppet.se och Alliansloppet Action Week Facebook sidan

LÖR 25 AUG 2018

Alliansloppet

  • Kl. 10:00

    Inlines Motion 16 km

  • Kl. 10:15

    Herrar Motion 48 km
    Damer Motion 48 km

  • Kl. 10:30

    Herrar Motion 32 km
    Damer Motion 32 km

  • Kl. 10:45

    Herrar Motion 16 km
    Damer Motion 16 km

  • Kl. 13:40

    Damer (D21-) Tävling 48 km
    Damer Junior (17-20) Tävling 32 km

  • Kl. 13:55

    Herrar (H21-) Tävling 48 km
    Herrar Junior (17-20) Tävling 32 km

Boxning

  • Kl. 11:00

    GKN arena

Barnloppet

Presented by ERA och Dina Försäkringar

  • Kl. 14:30

Läs om Barnloppet

TV-sändningar TV4 Sport och TV2 Sport Norge

  • Kl. 13.00

    Kanal: TV4 Sport och TV2 Sport Norge + Live stream alliansloppet.se och Facebook sidan

SÖN 26 AUG 2018

Alliansloppet MTB

Presented by Trestad Laser

  • Kl. 11:00

    Elit 75 km Damer

  • Kl. 11:45

    Elit 75 km Herrar – Alla distanser Motion

 

Padel

  • Kl. 12:00

    3pac – Trollhättan

Rugby

Presented by Hemköp Torpa - Vänersborg

  • Kl. 13:00

    Astro Turf Vänersborg

Fäktning

  • Kl. 13:30

    GKN arena

TÄVLINGS-/MÄSSOMRÅDE

Hansenplatsen vid fallområdet
START/MÅL

Hansenplatsen och Tunet vid fallområdet
PUBLIKPLATSER

Start- och målområdet, Båberg, Landbergsliden
PARKERING

Älvhögsborg, Ishallen, Folkets Park