Program 2019

Sidan uppdateras löpande.

Evenemangen i blått ingår i Nations Challenge

Torsdag 15 augusti 2019

18:45

Fredag 16 augusti 2019

16:00-18:15

Integra Sprint Race

Presented by Integra

Rullskidor 150 meter supersprint – Elite och Junior män/kvinnor (live streaming)

Hansenplatsen – Trollhättan

18:55-20:30

Sting Hill Race

Presented by Sting

Backrace 1,5 km rullskidor – Elite och Junior män/kvinnor (live streaming)

Landbergsliden – Trollhättan

20:30-22:15

LIVE

 

Longboard Downhill

Presented by NRG Food

800 meter – Elite män. (live streaming)

Landbergsliden – Trollhättan

Lördag 17 augusti 2019

09:30-15:00

LIVE

 

Footvolley

Presented by Gran Canaria

Elite män/kvinnor och Mix (Live streaming)

Dahllöfs Park – Trollhättan

10:00

Alliansloppet Motion  

Rullskidor klassisk stil 16, 32 eller 48 km.

Inlines 16 km

48 km Motion Damer och Herrar
32 km Motion Damer och Herrar
16 km Motion Damer och Herrar

Hansenplatsen – Trollhättan

13:30-16:00

LIVE

 

Alliansloppet Elite / Tävling

Rullskidor klassisk stil 16, 32 eller 48 km.

13:40 – 48 km Elite/tävling Damer och 32 km Junior Damer
13:55 – 48 km Elite/tävling Herrar och 32 km Junior Herrar

Hansenplatsen – Trollhättan

14:30

Dina Barnloppet

1,4 km löpning för barn presenteras av Dina Försäkringar Väst.

Åkersbergsvägen – Trollhättan

17:55-21:00

LIVE

 

Stihl Timbersport Dag 1

Presented by Fastighetsringen Costa del Sol

Individuell tävling – Elite och Rookie män (Live Streaming)

Hansenplatsen – Trollhättan

Söndag 18 augusti 2019

08:00-14:00

LIVE

 

Stihl Timbersport Dag 2

Presented by Fastighetsringen Costa del Sol

Stafett – Elite och Rookie män (Live Streaming)

Hansenplatsen – Trollhättan

15:00-17:00

Trollhättan City Trail

City Trail 10,5 km – 1040 trappsteg.

Hansenplatsen – Trollhättan

Onsdag 21 augusti 2019

13:00-16:00

Klassjoggen

Evenemang för skolelever i årskurserna 4-9.

Folkets Park – Trollhättan

Torsdag 22 augusti 2019

10:30

15:40-20:00

LIVE

 

Beach Volley

Presented by Jukkasjärvi Energi

Elite och Ungdom män/kvinnor (Live streaming)

Dahllöffs Park – Trollhättan

Fredag 23 augusti 2019

12:45-18:00

Action Day Granngården

Spontana turneringar, prova-på verksamhet och uppvisningar av både lokala klubbar och Trollhättegemensamma föreningar.

Granngården – Trollhättan

12:55-18:00

LIVE

 

Squash Dag 1

Presented by Brion

Elite män/kvinnor (Live streaming)

Granngården – Trollhättan

18:55-22:00

LIVE

 

Lördag 24 augusti 2019

09:55-16:00

LIVE

 

Squash Dag 2

Presented by Brion

Elite män/kvinnor (Live streaming)

Granngården – Trollhättan

11:00-17:00

Short Track Kayak

Presented by Staples

3,5 km sprint – Finaler: 15:00-17:00 (Live streaming)

Strandgatan – Trollhättan

11:15-14:00

Alliansloppet MTB

Mountainbike – 25, 37,5 eller 75 km.

Hansenplatsen – Trollhättan

12:55-15:00

LIVE

 

Brottning

Presented by Tooltec

Frank Andersson Memorial – Junior Män (Live streaming)

Arena Älvhögsborg – Entré Hallen – Trollhättan

12:55-16:00

LIVE

 

12:55-16:00

LIVE

 

Fäktning

Presented by JOM

Elite kvinnor + Junior män/kvinnor (Live streaming)

Arena Älvhögsborg – Entré Hallen – Trollhättan

Tävlings-/mässområde

Hansenplatsen vid Fallområdet.

Start/mål

Hansenplatsen och Tunet vid Fallområdet.

Publikplatser

Start- och målområdet, Båberg, Landbergsliden.

Parkering

Älvhögsborg, Ishallen Slättbergshallen, Folkets Park, Innovatum.

Läs mer om parkering här.