På med
löparskorna
Det är dags att samla laget och anmäla er till loppet som fått helt otrolig respons. Torsdag den 27 augusti förvandlas sträckan längs Trollhättans kanal till en kväll fylld av energi, livemusik och laganda.
Spring, lunka eller gå med kompisarna, kollegorna, eller gänget som vill göra något kul ihop. Tillsammans gör vi GKN-stafetten 2026 till en kväll att minnas länge.
Vi önskar er alla en härlig träningsperiod inför loppet och ser fram emot att träffa er på startlinjen!
HÄMTA UT DIN NUMMERLAPP
Du som ska springa GKN-stafetten den 27 augusti kan hämta lagets nummerlappar och stafettpinne redan dagen innan. Besök Odenhuset och slipp köa på tävlingsdagen.
Datum: Onsdag 26 augusti
Tid: 11.30–13.30 och 16.00–18.00
Plats: Stora trappan i Odenhuset
Odenhuset är partner till Trollhättan Action Week 2026.
INFORMATION
För deltagare
Allmän Information
Skapa ditt drömlag
Samla kollegor, vänner eller familj och skapa ditt drömlag. Varje lag består av 4 deltagare. Varje deltagare springer 3 kilometer på en flack bana runt kanalen innan stafettpinnen lämnas över till nästa lagkompis. Teamkänsla utlovas!
Vi lovar en energipåfyllande kväll med underhållning kombinerat med motion. Spring, lunka eller promenera GKN-Stafetten och upplev stämningen, gemenskapen och glädjen att tävla tillsammans!
Picknick och underhållning
Fira lagets kämparinsats! Häng kvar vid målområdet och njut av livemusik och en smarrig picknickkorg tillsammans med lagkamraterna.
NearYou bemannar upp GKN-stafetten
I samarbete med Trollhättan Action Week och GKN är NearYou på plats med en bemanningspool. Där hittar du ett gäng tävlingssugna löpare som står redo att hoppa in om ert lag får ett sent avhopp. Allt för att så många lag som möjligt ska komma till start.
Ni hittar NearYous tält vid eventområdet, följ skyltarna vid Hansenplatsen. Hitta poolen – NearYou löser resten!
Torsdag den 27 augusti bjuder vi in till en härlig löpupplevelse längst med Trollhättans kanal!
Anmälan är Öppen!
Vi ser framemot en kväll med mycket glädje och gemenskap. Tillsammans kommer vi göra GKN-stafetten 2026 till en kväll att minnas!
Vi önskar er alla en härlig träningsperiod inför loppet och ser fram emot att träffa er på startlinjen!
DATUM: Torsdag 27 augusti 2026
TID: 18:00
PLATS: Hansenplatsen, Trollhättan
TÄVLINGSFORM: Stafetten 4 x 3 km
Anmälan
Anmälan görs via RaceID, där lagets kontaktperson skapar anmälan och lämnar kort information om lagledaren samt anger lagnamnet.
Varje lag bestämmer själv vilken sträcka varje lagmedlem ska springa.
OBS: Om samma företag eller förening vill anmäla flera lag rekommenderar vi att man ger lagen olika namn. Till exempel, Företagsnamnet + en siffra, t.ex: GKN Aerospace 1, GKN Aerospace 2, osv.
Lagledaren kan själv via sin RaceID profil justera vem som springer vilken sträcka samt i vilken ordning. Lagledaren kan också justera lagnamnet om man vill. Ser lagledaren inte sitt lag under sin profil är nog inte laget kopplat till profilen, hör då av er till fredrik@alliansloppet.se. Instruktion för hur man justerar information hittar du HÄR.
Ordinarie anmälan är öppen från den 2:e mars 2026 till den 25:e augusti och kostar 1 200 kr per lag.
Från och med den 26:e augusti kommer det finnas möjlighet att efteranmäla sig online via Race-ID och på plats den 27:e augusti för 1 500 kr per lag. Efteranmälan öppnar på plats kl. 16:30 och stänger kl. 17:30.
Antalet lag är begränsat till 350 lag.
GKN Stafetten är även i år slutsåld och har varit det tidigare och tidigare för varje år sedan 2023, missa inte chansen att säkra era platser så skriv upp till nästa år att hänga på låset då anmälan öppnar! Det kommer inte vara möjligt att anmäla sig på plats om det är fullbokat.
Innan loppet
Nummerlapp och stafettpinne hämtas:
Tänk på att vara i god tid då det är många lag som ska hämta ut sina nummerlappar.
Vill du minska risken att behöva stå i kö innan start? Hämta nummerlappar och stafettpinnen på Odenhuset enligt nedan tider:
Onsdag 26/8: 11:30-13:00 samt 16:00-18:00 på Odenhuset.
Vill du hämta nummerlapparna och stafettpinnen samma dag är det också möjligt enligt nedan tid:
Torsdag 27/8: 16:00 – 18:00. Plats: Nummerlappsbodarna Hansenplatsen.
Vid nummerlappsboden kommer det även finnas väsk-inlämning.
Under loppet
Nummerlapparna är färg- och siffermarkerade beroende på vilken sträcka man ska springa.
På sidan av nummerlappen står siffran för vilken sträcka man ska springa. Sträcka 1 har siffra 1 på nummerlappen, sträcka 2 har siffra 2 på nummerlappen osv.
Det är lagets stafettpinne som registrerar alla sträckors tider. Om någon i laget fått förhinder och inte kan deltaga kan en lagkompis springa 2 sträckor utan att byta nummerlapp.
Växling:
Växling sker vid start- och målområdet på Hansenplatsen.
För att du lättast ska hitta din lagkamrat vid växlingen ber vi att bara nästa person som ska springa i laget står i växlingsfållan.
Picknickpåse:
För att hämta ut lagets picknick-påse lämnas lagets stafettpinne in i GKN-loungen.
Ni kan hämta ut lagets picknick-påse när laget är i mål.
Efter loppet
Stanna kvar på målområdet och fira er laginsats! Njut av picknickpåsen och härlig musik. Riktigt go stämning utlovas!
Kl. 20:00 är det prisutdelning från scenen där man har chans att vinna fina priser.
Resultat
Här publiceras länk till resultatlistan
Bli en del av gänget
som får det att hända
Som volontär under Trollhättan Action Week är du med och bidrar till att allt rullar. Nya bekantskaper, härlig känsla och upplevelser som inte syns i programmet.